Yeni Türkü Konseri

Yeni Türkü
1979’da Buğdayın Türküsü albümünü çıkartan üç kişi, Zerrin Atakan, Derya Köroğlu ve Selim Atakan, Yeni Türkü’nün 30’uncu yılı konserini 19 Temmuz Pazar günü İstanbul Açıkhava’da yaptılar. Yeni Türkü’nün ilk kadrosunun ve yıllar içinde grupla beraber çalıp söyleyen hemen herkesin yer aldığı konser vesilesiyle birkaç cümle söylememi isteyen Ankara Fen Liseli dostum Selim Atakan’a yazdığım (program broşürüne koyma onurunu verdikleri) notum şöyleydi:
Yeni Türkü bitmeyen gençliğimizdir. Yeni Türkü’nün kuşaklar ötesi şarkıları, yaşandığında coşku ve hüzün, hatırlandığında mutluluk uyandıran bir gençliğin müziğidir. O yüzden, bizden sonrakilere aktarmak istediğimiz bir miras gibi, sadece sevmekle yetinemez, sevdirmek de isteriz. Gençliğimiz, başka gençlerin hayatında yeni türkü şarkıları ile sürer gider.
bu notu yazdıktan sonra, konserde broşürü incelerken, katkıda bulunan bir çok kişinin de benim gibi, YT ile gençlik arasında net bir bağ kurmuş olduğunu gördüm. konserde yaşıtlarım ve yakın yaşlardakiler önemli bir çoğunluk oluşturuyordu.
“Hey gidi gençlik”, ya da “biz neydik be”, havasında mıydık, geçip giden zamanın mahzunluğu içinde miydik? Asla. Aksine, müziğin kendisinin genç olması, kuşaktan kuşağa aktarılan genç olma durumunun müziği olmasını sağlıyordu. konserde bizimle olan iki çocuğum, benim sevip onlaırn sevmediği bir çok konserde farklı olarak, burada da sıkılsalar, “bir başkalık” olduğunu hissettiklerini bize de belli ettiler.
ama her şarkı, kişisel hayatımdaki çağrışımları “geri çağırarak” belleğimi bolca meşgul etti. örneğin, akdeniz akdeniz albümünü ilk kez duyduğum an ve yer: izmir’de sahil evlerinde bir grup tıp öğrencisi, mezun olmak üzere olduğumuzdan ötürü eğlence ve beraberlik dozunu iyice arttırmışız. kafalarımızı dağıttığımız bir gecede, 1980 sonrasındaki ne yapacağına ve ne yöne gideceğine kararsız kalmış (benim gibi) gençler için “ya içindesindir çemberin, ya da dışında yer alacaksın…” sözlerinin ruh dağıtıcı etkisini hatırlamamak mümkün mü? YT şarkılarının doğurduğu “gemi yakan” (Maskeli balo) ruh hali sonraki yıllarda “yıllardan sonra…” yaklaşan fırtınaların hayalini kurdurduğunda, genç olmak ile genç kalmak arasındaki geçişimizin türkçe sözlü “soundtrack”i olmuştu bile.

5 comments

 1. “Yıllardan sonra yollardan sonra yeniden yanyana onlar”

  “O maskeli balo ve onun sahte yüzleri”

  “Hiç kimsenin yağmurun bile böyle küçük elleri yoktu”

  “Bana bir masal anlat bana
  İçinde denizle balıklar
  Yağmurla kar olsun güneşle ay

  Anlatırken tut elimi
  Uykuya dalıp gitsem bile
  Bırakıp gitme sakın beni

  Bana bir masal anlat baba
  İçinde tüm sevdiklerim
  İçinde İstanbul olsun.”

  “Samsun asfaltında otomobiller
  ne güzeldır yollarda olmak şimdi…”

  “Telli telli şu telli turna
  Sanmaki yaralı uçmaz bir daha
  Takılmış kanadı göçmen buluta
  Anlatır eski beni şimdiki bana

  Sakın çıkma patika yollara
  O dağlara kırlara o karlı ovaya
  Yenik düşüyor herşey zamana
  Biz büyüdük ve kirlendi dünya

  Telli telli şu telli turna
  Sanmaki yaralı uçmaz bir daha
  Takılmış kanadı göçmen buluta
  Döner gelir bir gün konar yurduna.”

  “Haber uçtu devlete de
  Beş yıl yattım hapiste
  Yedidüvel zindanından
  Beterdir yedikule

  Nargillem duman duman
  Bayıldım aman aman
  İstanbul güzel ama ah
  Sahipleri pek yaman”

  Hiç ama hiç eskimeyecek, etkisini yitirmeyecek sözler. Güncelliğini
  koruyacak, yarına kalcak mesajlar!
  Ölümsüz sözler, ölümsüzleşecek bir gru
  Ben de TRT 2’de Boğaziçi’nden programında konser hazırlıklarını izledim, çok keyifli bir söyleşi ve dinletiydi!
  Biz de yaklaşık 20 yıldır keyifle dinliyoruz Yeni Türkü’yü ve vazgeçemiyoruz!
  Sonsuz saygılarımla!

 2. Anonymous

  yıllardan ve yollardan sonra;yakılan mektuplar arandı,keşke yakılmasaydı denildi,fırtınalar vardı,savurdu gençleri dört bir yana,sözler tutulmadı,değerler uçuştu havada-belkide çok erken yaşlardı o ağır değerler için-şimdi yeniden yanyana konsa her şey aynı hissedermiydik…anılarda kalması daha mı iyi yoksa!!!
  şahsen ben en çok mektupları yaktığıma üzülüyorum ve yıllardan sonra belki benimkiler yakılmamıştır diye umuyor ve bir gün elime geçer belki diyorum…bir espri olmuştu yakarken..”dur!yakma..ya bir gün meşhur olursak…” hah hah ..(o zaman da gülmüştüm buna)

 3. Yazdığınız her şey dinginlik veriyor bana:) Bu yazı YT’nin bir türküsü fonda hafif hafif çalıyor gibi hissettiriyor. YT benim de galiba oğlumun da gençlik yıllarını dolduracak.

 4. Anonymous

  siz çemberin içiyle dışı arasında bir denge kurmuş gibisiniz. çünkü mutsuz ve ayyaş biri olmak da var. Sizse bugünle de geçmişle de barışık, kendinden hoşnut üretken ve mutlu bir insansınız. Bence bu çelişkiyi çözmenin birey açısından en başarılı ve dürüst örneklerinden birini tüm açıklığınızla ortaya seriyorsunuz.umutsuz yaşanmıyor çünkü.