Kurumsal Hayatta “Yeni Normal”e Adaptasyon

*Bu yazı Beliz Çelikbaş, Uzm. Psk., Güzel Günler Kliniği tarafından yazılmıştır.

Belirsizlik ile baş etmek

Pandemi sürecinin kendisi ve bu süreçte aniden uzaktan çalışma düzenine geçmiş olmak ruh sağlığı ile ilgili olarak yüz yüze iletişimin yokluğundan, iş ve özel hayat arasındaki sınırların belirsizliğinden ötürü bazı zorlukları da getirdi.

Özellikle hem evde ilgilenmeleri gereken çocukları, aileleri hem de kendileri olan çalışanlar önceliklerini farklı şekillerde belirlemek zorunda kaldı. Bu süreçte kurumların ve liderlerin odaklanması gereken nokta, bu şartlarda göründüğünden zor olsa da, çalışanlarının emniyette ve pozitif hissetmesini sağlamaktır. Pandemi sonrasında “yeni normal”e adapte olurken iş hayatında da değişen dengeler olacaktır ve bunlara adapte olmak da yine aynı şekilde zorluklar doğurabilir.

  1. İşe yarayan çalışma düzenleri bulmak için iş birliği yapın

Şu an içinde bulunduğumuz dönem ile ilgili stres ve kaygı deadlinelar ve iş konusundaki endişeler ile daha da büyüyebilir — Ekip üyelerinizi evden çalışırken zorlandıkları konular ile ilgili konuşmak ve iş birliği yaparak çözüm bulmak konusunda yüreklendirin. Onlar için çalışma şekli ve zamanı ile ilgili nelerin işe yaradığını öğrenmeye çalışın.

  1. İletişimde kalın

Evden çalışmak çoğu kişi için daha verimli oldu ancak çok uzun süreler boyunca bu şekilde çalışmanın da bazı etkileri olabilir: iş arkadaşları, yakınlar ve dostlardan kopuk hissetmek stres ve paniğin öncüsüdür. Çalışanların ve ekiplerin birbirleriyle düzenli olarak – belki de eskiden kurduklarından daha fazla – temas kurduğundan emin olun.

  1. Dengeyi korumaya çalışın

İş ve özel hayat arasındaki sınırı korumaya çalışın — evde olduğunuz için sürekli “ulaşılabilir” olmanız gerekmediğinin farkında olun ve çalışma saatleriniz ve mesainizin bittiği saat ile ilgili belirli bir rutin oturtmaya çalışın.

  1. Yöneticilerin çalışanlarının açıkça ve emniyetle işlerini nasıl ve ne zaman yapabileceklerini tanımlayabilecekleri bir ortam oluşturması gerekir.

Çalışanların psikolojik sağlamlığı ve üretkenlikleri güvende oldukları takdirde artar. Şu anda emniyet duygusunu sağlamak her zamankinden daha zor olsa da uzun vadede bir güven ilişkisi oluşturmak açısından çok değerli olacaktır.

  1. Yöneticiler ve liderlerin çalışanlarına şefkatle yaklaşmaları ve ihtiyaçları olduğunda zaman ayırmaları önemlidir.

Hem evde hem de iş yerinde yaşanan belirsizlik düşünüldüğünde, çalışanların iş hayatlarında istikrar, nasıl devam edecekleri ve pozisyonlarının önümüzdeki aylarda ne durumda olacağı ile ilgili daha fazla netliğe ihtiyaçları olacaktır. Yöneticilerin de bu sorulara verecek net cevapları olmayabilir ancak çalışanları ile bu konularda açık ve sürekli diyalog halinde olmak, ellerindeki bilgileri anlayışla paylaşmak önemli olacaktır. Bu tutum hem şu an için hem de gelecek için ekibinizi güçlendirecektir.

  1. Pandemi sonrasında ekibin verimliliğini değerlendirmek

Bu şekilde evden çalışma düzeninin uzun dönemde şirket için faydalı olup olmadığını gözlemleme şansı doğacaktır. Örneğin daha içe dönük çalışanlar için evden çalışmak fazlasıyla verimli olmuş olabilir ancak bazı çalışanlar evde motive olmakta zorlanmış olabilirler. Bu sebeple pandemi sonrasında da esnek çalışma saatleri ve evden çalışma düzenini uygulamayı düşünmek gerekecektir.