Ne demiştim?

Arada google’da adımı yazıp “search” yaptığımda karşıma çıkan ilginç yazıları bloguma linklemek iyi oluyor. yalan yanlış aktarımlar ya da hakaret veya yalana dayalı olanları bulmak kolay; bağıranın sesi daha çok duyuluyor ne de olsa. belki de sayıları az :)) neyse, dedikodu saati değil, ne buldum onu söyleyeyim.
geçtiğimiz yıl fethiye’de yaptığım toplum konferansını düzenleyen zeynep kocasinan’ın blogunda, 2008’deki TV programlarından birinde söylediklerimden çıkardığı notlar vardı. kendi söylediklerimin özeti ile karşılaşmanın, gurur okşayıcı yanını geçelim. işime yarayacak “highlight”larla, kendi düşüncelerimi daha iyi anlayabiliyorum. zira düşünce dediğimiz, içinde bulunduğumuz “bağlam”ın ürünü. bağlam değiştiğinde, örneğin bir yazıya zihnimi odaklayıp yazdıktan sonra onu ilk yazdığım gibi hatırlayamayabiliyorum. kendi yazdıklarımdan beni sınav yapsanız, en yüksek notu alanlar arasında olamayabilirim. kendi yazdıklarımın anlamına sadakatim düşük galiba. o yüzden Akıl Çizgilerinin önsözünde “kitabı değil hayatı ciddiye alın” diyordum. bunu gereksiz ya da özenti bir tevazu gibi görmek mümkün, ama değil. hatta tam tersi.
zeynep hnm’ın konuşmalarımdan çıkarttığı notlara bakmak isteyenler için:
http://209.85.129.132/search?q=cache:6X2zbPfB0jgJ:blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx%3FBlogNo%3D184880+yanki+yazgan&cd=11&hl=tr&ct=clnk

2 comments

 1. Yankı Hocam, yeni kitabınız da çok çok güzel! Kavuşmak için sabırsızlanmıştım. Çok beğendim. Tam bir başucu kitabı. Düşündürücü, kılavuz! Emeğinize sağlık!
  Bu arada ben, bir konuda sizden özür dilemeliyim. Facebook’ta Yankı Yazgan-Aile yazısı okudum. Arkadaş olarak ekle yazıyordu. Ben, aile ile ilgili yazılar olarak düşündüm ve arkadaşlık isteği gönderdim. Sonra ailenizle ilgili olduğunu anladım.
  Yani aile ile ilgili psikolojik yazılar, öneriler olduğunu düşündüm. Oysa ki sizin bir siteniz zaten var değil mi?
  Yanlış anlama için çok özür dilerim!
  Saygılarımla!

  Burçak Tosunlar

 2. rica ederim. facebooktaki adresi çocuklarım kurdu; bir türlü de silemiyoruz. ben aktif izlemediğim için de bu tür haklı yanılgılara yol açıyor.
  yy