lider

Liderlik için O-NEE!

Geçen yazımda lider fazlasından söz etmiş, ama istenen liderliğin bir türlü yakalanamadığını yazmıştım. Lideri bir görüşte nasıl tanırız sorusuna yanıtları da bu sayıdaki yazıya ertelemiştim.

“Bir görüşte tanımak” iddialı bir sav olsa da deneyelim. Liderlik için gereken özelliklerin uzunca bir listesi olsa gerek, ama biraz da bu yazıyı okunabilir hafiflikte tutmak için icat ettiğim akrostiş üzerinden gidelim: O-NEE..!

O-NEE neleri kapsıyor?

Odaklanabilmek: Dikkatinizi nereye, kime ve ne kadar süreyle vereceğinizi yönetebilme becerisi. Zaruri ile Önemli’yi, Ben mi Biz mi Başkaları mı’yı, Hemen ile Sonra’yı ayırdedebilmek. İçinde olduğunuz bağlamın ne gerektirdiğini ve kendi hedeflerinizle ilişkisini süratle ve doğru saptayabilmek.

Neşe: Farklı olanı görebilmek için gereken zihinsel açıklığa imkan veren olumlu ruh durumunu yakalamak, Zor durumlara dayanabilmek için zor durumun içindeki kolayı arayıp bulmak, kolayını bulamazsa zoru sevmek (buna mizah da diyebiliriz)

Esneklik: Odağı değiştirebilmek, tekrar değiştirebilmek. Takılıp kalmamak, ama hedefi kaybetmemek.

Empati: Başkasının ne düşündüğünü anlayabilmek. Başkasının ne hissettiğini anlayabilmek. Başkasının ne ihtiyacı olduğunu anlayabilmek. Sezebilmek.

O-NEEdeki özelliklerden dışarıdan bakınca en görünür olan hangisi?

Kahkaha seslerini duyar, güler yüzü görebiliriz. Sahici neşenin gülümsemesi ile samimiyetsiz sırıtma arasındaki farkı da ayırt edebiliriz. Artık popüler bilgi oldu, duymamışlara hatırlatayım: Samimi gülüş gözleri de içerir, içtensiz olanda ise sırıtma dudaklarda kalır. Sinir sisteminin duygu sistemlerinin katıldığı gülüşlerde sinyal bütün yüz kaslarına ulaşır. Neşeli kişi karşısındakine kendini ifade cesareti verir; zarar vermeyeceğinden eminizdir. Gülümsemenin ve neşenin yarattığı olumlu duygu durumu, yeni düşünceleri akıl etmeye imkan verir.

Odaklanma, esneklik ve empatiyi görmek ise biraz daha çaba gerektirebilir. Sonraki yazıları beklemek gibi…:)