Çocuklarla evde yapılabilecek aktiviteler

Çocuklarla soğuk kış günlerinde evde kaldığınızda yapılacak aktiviteler:

  • Fotoğraf albümü hazırlayın: Ailece beraber yaptığınız anılar bırakan yolculukların, onun hayatında yeri olan özel günlerin (sene sonu gösterisi doğum günleri vs.) fotoğraflarını içeren bir albümü çocuğunuz ile beraber hazırlamak için iyi bir zaman. Çocuğunuz bu özel anları sizinle beraberce hatırlayarak ilişkinizdeki yakınlığınızı hissedecek.
  • Beraber yemek yapın: Çocuğunuz ile beraber bir kek, kurabiye vs. tarifi secin ve adımları beraberce takip ederek seçtiğiniz yiyeceği hazırlayın. Hazır olduğu zaman ailece sofrada birlikte yemek yemeye özen gösterin.
  • Evde hazine avı hazırlayın: Evde çocuğunuzu hedefe (hoşuna gidecek bir yiyecek, kitap ya da oyuncak gibi) yönlendirecek ipuçları yerleştirin, bu ipuçlarını izleyerek ve bir araya getirerek çocuğunuz sevdiği şeye ulaşsın. Belki evin içindeki bilinmez köşeleri de keşfetmiş olur.
  • Beraber yapboz yapın: Çocuğunuz ile beraber hem ona eğlenceli gelecek hem onun bilişsel ve problem çözme kapasitesini güçlendirecek bir yapboz yapın. Daha önceden yaptınızsa, yenisini yapın. Yapboz’dan pek sıkılınmaz.
  • Ailece masa oyunu oynayın (board game): Monopoly ve Tabu gibi eğlenceli oyunlar oynayın; bu tüm ailenin katılabileceği bir aktivite (Anne, baba, kardeş vs.). Çocukları kurallarını kendilerinin koydukları, malzemelerini kendileri yaptığı kendi oyunlarını geliştirmeye yüreklendirin.
  • Kukla yapın: Çocuğunuz ile beraber evdeki eşyalar ile kuklalar hazırlayın. Kuklaları hazırladıktan sonra çocuğunuz ile tüm ailenin izleyeceği bir kukla gösterisi yapın. Mümkünse kısa bir senaryo yazmak, yazma becerilerini geliştirici olur.