Çocukların doktoru olmak

Sağlık ocağında çalıştığım sırada, günde 70-75 tane hasta görürdüm. Nedense, bunların çoğu çocuklardı. Herkesi tepeden tırnağa muayene etme “takıntı”m sebebiyle işim uzun sürer, geç saatlere kadar çıkamazdım. Bir gün kentin çocuk doktoru beni aradı; azarlayıcı bir tonda: “sen kendini çocuk doktoru olarak tanıtıyormuşsun..” Pratisyen hekim olarak çocuk baktığımı, ama böyle bir iddianın sözkonusu olamayacağını kendimce anlattım. Ama konu içime dert oldu. Ertesi gün sağlık ocağında hasta kayıtlarını yapan müstahdem Ahmet bey’e, bu konuşmayı aktardım. Bıyık altından güldü: “Doktor bey, sen biraz gençsin, bir de yaşını ufak gösteriyorsun ya… İşte bu köylü hastalar senin adını da tam söyleyemiyorlar. Sana “çocuk doktor” diye isim takmışlar. Muayenenden de çok memnunlar. O öbürüne, öbürü başkasına söylüyor. Köylerde meşhur olmuşsun. Çocuk doktor diyince herkes biliyor.” Tipimin neticesi edindiğim “Çocuk doktor” etiketi ile çocuk doktoru arasındaki tek harflik fark yüzünden, giderek, çocuğunu kapanın geldiği bir sağlık ocağı doktoru oldum, “keşfedildim”.

4 comments

  1. ss

    Yaşından küçük gösteren biri olarak ( ben de söyleyenlerin yalancısıyım :)),okul yıllarımda bir türlü içime sindiremezdim bu “yaşından küçük” görünme durumunu. Ama yaşımın artık ” söylenmez” lere yaklaştığı şu dönemlerde çok da güzel geliyor doğrusu bu durum artık bana:) Sizin yazınızı okuduktan sonra başka bir şey daha güzel gelmeye başladı : Kim bilir bir gün belki ben de “keşfedilirim” …

  2. DDO

    Mesleki kariyerinize yön vermiş olan çok hoş bir anı. Yoğun bir iş günü içerisinde gülümsetti beni. Ne şanslısınız ki, bırakın hatırlamayı, yıllar sonra paylaşabileceğiniz güzellikte anılarınız var. Aslında daha güzeli bunları farketmiş olmanız, kaçırmamanız.

    Bu vesile ile iyi ki de çocuk doktoru olmuşsunuz. Oğlumuzun sorunları için kapınızı 2 yıl önce çalmıştık. O kadar bizi anlayarak o kadar doğru yönlendirdiniz ki çok şükür bugün herşey yolunda. Üstelik mesleğinde bu kadar etkin bir isim olup da bu kadar samimi ve mütevazi olmak apayrı bir meziyet. Bu memleketin sizin ve eşiniz Şule Hanım gibi gibi aydın, mesleği ve kişisel meziyetleri ile topluma katma değer sağlayan kişilere ihtiyacı var. İnşallah biz de oğlumuza iyi örnek olup, faydalı bir evlat yetiştirmeyi başarırız.

    Başarılarınızın devamını dilerim.